טיפול אוסטאופתי לנשים אחרי לידה

טיפול אוסטאופתי לנשים הסובלות כאבים אחרי לידה
תקופת ההריון אינה קלה מבחינת האם, שגופה עובר שינויים רבים כדי להתאים עצמו להתפתחות העובר וללידה. האיזון ההורמונלי משתנה וגורם לתופעות פיזיות ורגשיות, גם תזונת האם עוברת שינוי כאשר הגוף מתאים עצמו להזנת העובר. גם לאחר לידת התינוק על גופה להתמודד עם השינויים שהיה עליו לעבור.

כאבים אחרי לידה

נשיאת משקל התינוק שהכבידה על הגב והאגן ותהליך הלידה הדורש מהשרירים ומרצועות הרחם מאמץ רב יכולים להתבטא בכאבים ולעתים אף בדלקות ובעיות תנועה. התרחבות הרחם שגרמה ללחץ על האברים והרקמות הפנימיים ממשיכה להשפיע על היולדת גם בתקופה שלאחר הלידה.

אמנם הלחץ שנגרם בשל התרחבות הרחם ומשקל העובר נעלם לאחר הלידה, אבל החלשות רצועות הרחם והשרירים שתמכו במרכז הגוף במהלך ההריון מקשה על התנועתיות, הגוף מתקשה לחזור ליציבה הטבעית ופעמים רבות מתפתחת תחושה של כאבי גב וכאבי רגליים. תופעות אלו שחלקן נגרם בשל הלחץ שנגרם על אזור הבטן בשל התרחבות הרחם והשינויים הפיזיולוגיים וההורמונליים שאלצו את השרירים והמפרקים לנוע באופן לא טבעי הן מהגורמים להופעת כאבים אחרי לידה.

טיפול אוסטאופתי בכאבים לאחר הלידה

הכלים הרפואיים לזיהוי כאבים בתקופה זו מוגבלים בשל רגישות האימא והתינוק ולכן יש צורך בדרכים אלטרנטיביות כדי לאבחן את הסימפטומים ואת הגורמים לכאבים אחרי לידה. אוסטאופתיה היא שיטה אלטרנטיבית, המאפשרת לבדוק את האם בעדינות הנדרשת, לזהות את הפגיעות שגרמו לכאבי שרירים ומפרקים שרירים, ולהעניק טיפול ידני המסייע להתגבר על כאבים אחרי לידה, ללא שימוש במכשור או בתרופות.
טיפול אוסטאפתי אחרי לידה מיועד לטיפול בפגיעות הגורמות לכאבים ולקשיי התנועה בשל השינויים במבנה הגוף בתקופת ההריון ולאחריו. בין הגורמים הנפוצים לכאבים בנשים אחרי לידה: תנועה לא טבעית של מפרקי אגן הלוחצים על רקמות ואברים. תזוזות זעירות בחוליות עמוד השדרה שיכולות לגרום לכאבים עזים, פגיעה בחוליות עצם הזנב שעלולה לגרום לאובדן שליטה בסוגרים, פגיעה בתעלת עצב או חסימה של נוזלי עמוד השדרה. טיפול אוסטאופתי אחרי לידה שמתבצע באופן ידני מאפשר לאבחן ולתקן פגיעות שנגרמו במהלך ההריון ולאחריו גם כאשר הכלים שבידי הרפואה הקונבנציונלית נכשלים באבחון הגורמים!

תופעות רגשיות אחרי לידה

מרבית היולדות זקוקות לתקופת מנוחה והתאוששות מהמאמץ הפיזי הרב שנדרש מגופן בתקופת ההריון והלידה אך אחוז ניכר מהן סובלות גם מתופעות רגשיות האופייניות לתקופה זו. פוסט-פארטום (אחרי פרידה) הוא מונח שמשמש לתיאור השלב שאחרי הלידה, כאשר האם מגיבה באופן אמוציונלי שאינו אופייני לה. בתקופת פוסט-פארטום עשויות אמהות להגיב מתוך סערת רגשות ומצבי רוח משתנים, לחוות דכדוך קל או התקפי בכי בלתי נשלט, דאגנות יתר או נדודי שינה.
מצב זה יכול להמשך כמה ימים והוא נחשב לתופעה טבעית לאחר לידה (יש להבחין בין דיכאון קל לבין מצבי פוסט-פארטום קליניים כגון דיכאון מתמשך לאחר לידה או בעיות בתפקוד בלוטת התריס, שמחייבים טיפול רפואי).
תופעה נוספת לאחר הלידה היא "חוסר היכולת" של האימא להתקשר רגשית לתינוק ואמהות רבות חוות תקופת הסתגלות לתינוקותיהן שזה עתה נולדו, אבל ברוב המקרים, לאחר זמן לא רב, האימא נקשרת בטבעיות לתינוקה במהלך הטיפול בו. אין ספק שגם עבור אם שעבורה זו אינה לידה ראשונה, נדרש מאמץ רגשי רב.

טיפול אוסטאופתי אחרי לידה עוזר לאם לשפר את הרגשתה הטובה ומשחרר אותה מכאבים שנגרמו בין השאר מלחץ פיזי על השרירים והעצבים. הטיפול עדין ומרגיע במיוחד ומאפשר לאזן את הרקמות ולשחרר חסימות שמונעות ממנה לחזור ולתפקד מחדש.

נְגִישׁוּת
סגור