אוסטאופתיה כטיפול ב’צליפת שוט’

תאונת דרכיםכיום מקטלגים תאונות דרכים לפי סוג וחומרת הפגיעה. אנשים המעורבים בתאונות דרכים קלות עד בינוניות מתלוננים על כאבים גם לאחר זמן רב מהתאונה, דבר שסביר שיקרה. כשמדובר בתאונות דרכים קלות, שרבות מהן מסתכמות במכה בטמבון, נראה כאילו הכל בסדר ואפשר להמשיך בסדר היום; אבל לא תמיד כך הדבר.
לפעמים, רק לאחר זמן מה מהתאונה מתחילים להופיע כאבים בגב עליון/תחתון, באגן – במיוחד בעצם הזנב, ברגליים, בבסיס הגולגולת ועוד. לפגיעות מהסוג הזה קוראים ‘צליפת שוט’.

מהי ‘צליפת שוט’?

המונח “הצלפה” מתייחס לתנוחה בה נמצא הגוף, בדרך כלל בעת התנגשות של כלי רכב. בזמן פגיעה חזיתית הרכב, שנע במהירות מסוימת, נעצר בבת אחת. כתוצאה מכך נאצרת במרכז המסה שלנו המון אנרגיה, המתפרצת בצורה קינטית והגוף שלנו מתגמש קדימה ונזרק אחורה בעוצמה; ממש כמו תנועה של שוט בעת הצלפה.
מערכת השריר והשלד נמתחת בתנועה מאוד קיצונית, הגב מקבל צורה של קשת שגורמת לגוף טראומה שמתגלה רק בזמן מאוחר יותר.
לפגיעה זו דרגות שונות החל ממכות שטחיות, כלה בכאבי צוואר ושרירים עד נקע צווארי ושברים באזור עמוד השדרה.

איך תזהו?

הסיבה שהפגיעה הזו נחשבת למסוכנת, היא בגלל שיש לה המון תסמינים לא ברורים;
לרוב, מה שעשוי להדליק נורה אדומה ולהעיד על צליפת שוט הם כאבי צוואר, בעיות נוירולוגיות (בלבול, דיסאוריינטציה וכו’), סחרחורות, כאבי ראש חזקים ודלקות פזורות לאורך עמוד השדרה;
בנוסף, עשוי הנפגע לסבול מקשיות בצוואר שתקרין לאזורים אחרים בגוף כמו הכתפיים, מרכז הגוף, האגן ואפילו הרגליים. כמו שכבר ציינו למעלה, לא תמיד שמים לב לסימנים מיד לאחר התאונה, עשויים לעבור אפילו ימים או שבועות מיום התאונה עד שמתחילים לחוש בכאבי ה’הצלפה’.

בנוסף לכאבים ולקשיות בצוואר, ישנם תסמינים אפשריים אחרים, ובהם:

 • כאבים או תחושות בלתי רגילות, כמו בערה או דגדוג, בזרועות וברגליים.
 • כאבים בשכמות או בגב
 • בחילות
 • עייפות
 • חולשה
 • שינויים הורמונליים

כמו כן, יש אנשים הסובלים מבעיות פסיכולוגיות וקוגניטיביות, כמו: אובדן זיכרון, קשיי ריכוז, עצבנות, הפרעות שינה, עייפות או דיכאון.

כיצד יכול טיפול אוסטאופתי לסייע

טיפולים אוסטאופתיים לכאבי גב

.

סוג זה של פגיעה הוא מכני, בה גורם נזק לרקמות הרכות שבצוואר. בפגיעות מכניות עדיף לטפל בצורה מכנית; שיטת הטיפול הטבעית המומלצת בעולם היא אוסטאופתיה, המטפלת בבעיה עצמה, ולא רק בתסמינים.

כחלק מהטיפול, האוסטאופת מתשאל את המטופל;
עליו לספר בצורה מדויקת מה אירע לו על מנת לאפשר לאוסטאופת לעבור על האזורים הספציפיים בגוף ולטפל בהם בעדינות. כל מטופל מגיב בזמן אחר לטיפול, אצל חלק מהמטופלים השינוי יהיה מיידי, לעומתם, לאחרים זה עשוי לקחת מספר פגישות.
בסופו של דבר, ראשית השיטה האוסטאופתית טוענת שהגוף שלנו הוא האחראי על ההחלמה, אנחנו רק מסייעים להגביר קצב 🙂

עשרה דברים שלא ידעתם על ‘צליפת שוט’:

 1. בעגה המקצועית נקראת הפגיעה נקרע חריף לצוואר.
 2. הפגיעה לא מחייבת התנגשות קשה. מספיקה ההתנגשות הכי קטנה, או דחיפה מאחור וכבר עשוי להיגרם נזק לגוף.
 3. גופנו עשוי להמשיך ולייצר סימנים גם חודשים ארוכים לאחר התאונה.
 4. בשל מערכת שריר-שלד חלשה יותר משל גברים, באופן טבעי, נשים עשויות לחוות את הפגיעה הזו יותר מגברים.
 5. עוצמת המכה עלולה לגרום נזק לגידים ולשרירים בצוואר.
 6. ‘צליפת שוט’ עשויה להתרחש גם תרחישים שהם לא תאונת דרכים, כמו נפילה, החלקה, רכבת הרים או אפילו במכוניות מתנגשות בלונה-פארק, כאשר כוח בלתי צפוי פוגע לפתע בצוואר.
 7. אם הבעיה נמשכת מעל 5 חודשים לערך, זוהי ‘צליפת שוט’ כרונית.
 8. ‘צליפת שוט’ כרונית עלולה לגרום להופעת בעיות נפשיות, כגון חרדות או דיכאונות, בשל מצב גופני רעוע מתמשך;
 9. אוסטאופתיה היא שיטה הטובה ביותר לטיפול בבעיה זו, המתבצעת בצורה טבעית, עדינה, מדויקת ויעילה.

לא פעם ולא פעמיים שמענו על מקרים בהם רופאים התייחסו אל נפגעי ‘הצלפה’ כבלפנים; היו חושדים כי הם מעוניינים בכספי פיצוי גבוהים מחברות הביטוח, לכן ‘משחקים אותה’. ‘צליפת שוט’ היא פגיעה מורכבת העשויה לגרום לכאבים משתקים בכל הגוף, מה שפוגע בתפקוד היומיומי במשך זמן רב; לכן, רבים מנפגעי ‘ההצלפה’ מחפשים פתרון רפואי קבוע שיעזור להם להיחלץ מהמצב הזה.

מחקרים מראים כי נפגעי ‘הצלפה’ שקיבלו הסבר על מצבם והשלכותיו מחלימים מהר יותר! איך זה יכול להיות? ידע זה כוח! ידיעת העובדות ממזערת את תחושת אובדן השליטה וחוסר האונים ומדרבנת את הנפגע להחלים.

לאחר ‘צליפת שוט’ הגוף נמצא במצב רגיש, לכן אוסטאופתיה מציעה מגוון טכניקות שימושיות להקל על הכאבים ולטפל ברקמות שניזוקו כתוצאה מהטראומה הפיזית והמנטלית שהגוף עבר. כל השיטות מתבססות על איזון המערכות הגופניות שלנו, ככה נוכל לסייע לגוף שלנו לטפל בעצמו ביעילות ובמהירות, ללא צורך בתרופות או זריקות.

נְגִישׁוּת
סגור