הדרך הארוכה למומחיות באוסטאופתיה

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול אלטרנטיבית ידנית המוכרת כענף ברפואה משלימה. כדי לקבל מעמד של אוסטאופת מקצועי יש צורך בקבלת הסמכה כמטפל או כרופא אוסטאופת. כיום ההתייחסות הגלובלית להתמחות בשיטה זו היא מקומית, ומופקדת בידי שירותי הבריאות של המדינות שמרכזות רישומי האוסטאופתים העוסקים בתחום בגבולות המדינה. בכל מדינה מנוהלים לימודי אוסטאופתיה בהתאם למדיניות הממשלתית וכך גם ההתייחסות למסלולי הלימודים לתארי מומחה לאוסטאופתיה. כמה דוגמאות:

1888953FORE הוא הגוף המרכזי באירופה. נכון להיום, המדינות החברות ופועלות בהתאם לרגולציות של הארגון הן בריטניה, צרפת, שווייץ, מלטה, ליכטנשטיין, פינלנד, איסלנד, פורטוגל.

בבריטניה מרוכז התחום בידי המועצה הכללית לאוסטאופתיה (GOsC) . לימודים לתואר ראשון כוללים אנטומיה, פיזיולוגיה, תזונה, ביומכניקה והכשרה מעשית. לימודי תואר שני (MOST) כוללים גם מסלולים מיוחדים לעוסקים ברפואה.

משרד הבריאות בצרפת מכיר באוסטאופתיה כתחום מקצועי מוגן.

בגרמניה אפשר לבחור בין לימודים אלטרנטיביים לתפקיד מטפל אוסטאופת ובין לימודי רפואה אוסטאופתית (D.O.T.) שכוללים גם מסלול לטיפול מעשי באוסטאופתיה.

באוסטרליה מנוהל התחום בידי המועצה האוסטאופתית שהיא חלק מגוף ממשלתי.

בארה”ב הגדרת מעמד של אוסטאופת מקצועי נחלקת בין מטפל מעשי לבין מי שהוסמך בארה”ב לתואר מומחה לאוסטאופתיה  (D.O.) המקביל לתואר דוקטור. חלק ממדינות ארה”ב מכירות בתואר מטפל אוסטאופת או רופא אוסטאופת בלבד. ישנן שתי המועצות המכרזות את נושא הרפואה האוסטאופתית בארה”ב והן “האיגוד האמריקאי לאוסטאופתיה” ו-“האיגוד האמריקאי למכללות לרפואה אוסטאופתיה.

לימודי אוסטאופתיה בישראל

בישראל קיימים כמה גופים שמרכזים את נושא האוסטאופתיה בארץ, העיקרי שבהם, IRO (איגוד רשימת האוסטאופתים), הוקם מאיחוד שני גופים “האיגוד המקצועי לאוסטאופתיה בישראל” ו-“האגודה הישראלית לאוסטאופתיה”.

לימודי אוסטאופתיה מוכרים בארץ כלימודים אקדמיים לתואר ראשון, אך במכללת וינגייט בלבד. כיום לא מתקיימים בארץ מסלולי המשך ללימודי לתואר שני ולתואר דוקטור באוסטאופתיה. אבל, ישנן מכללות בארה”ב ובאירופה שמקבלות תלמידי חוץ שמעוניינים להמשיך בלימודים אקדמיים בתחום.

משך לימודי אוסטאופתיה במכללת וינגייט הוא למעלה מארבע שנים עם אפשרות להשלמות בימי לימוד מרוכזים. מסלול הלימודים כולל נושאים הקשורים לתחומי הרפואה, ביניהם פיזיולוגיה, ביומכניקה, רדיולוגיה, נושאים הקשורים לאוסטאופתיה באופן מורחב וללימודי טכניקות אוסטאופתיות ספציפיות. הלימודים כוללים שיעורי אנטומיה, תרגול מודרך וסטאז’ (מהשנה השלישית ללימודים). לאחר סיום הלימודים ועמידה בבחינה זכאי התלמיד לתואר “מטפל מוסמך באוסטאופתיה” (D.O.) המקנה לו מעמד של אוסטאופת מקצועי מומחה.

כמו כן, ישנן מכללות נוספות בארץ שהן גופים לא אקדמיים המציעים מסלולי לימודים באוסטאופתיה הכוללים לימודים תיאורטיים ומעשיים ומסלולי הכשרה לקבלת תואר מטפל מוסמך באוסטאופתיה.

המסלול הארוך ללימודי אוסטאופתיה

19131531השנים הראשונות של הלימודים האקדמיים מקיפות את סוגי האוסטאופתיה העיקריים – סטרוקטורלית (שהיא הבסיס של שיטת הטיפול), קרניאלית (טיפול שמתמקד בגולגולת ובעצם העצה), ו-ויסרלית (קשורה למערכת העיכול). מטרת הלימודים האינטנסיביים היא לאפשר למטפלים לעתיד לבצע את כל תהליך הטיפול הייחודי, החל באבחון המטופל, זיהוי הפגיעה הפיזית והטיפול בה.

מכיוון שאוסטאופתיה היא שיטה הוליסטית, חשוב שהמטפל יכיר את כל הצדדים של טכניקות הטיפול. אוסטאופת מומחה מבצע הן את האבחון, שדורש הכרה מעמיקה של השיטה האוסטאופתית, והן טיפול שדורש ידע מעשי מקצועי. לכן יש חשיבות רבה לפרקטיקה מקצועית ובכל הגופים שמקיימים מסלולים ללימוד אוסטאופתיה מושם דגש על לימודים תיאורטיים אך גם על לימודים מעשיים, אם במסגרת צפיות, תרגולים ופרקטיקה מעשית.

נְגִישׁוּת
סגור